yak_obraty_robot_pylosos_main

Хороший робот-пилосос звільнить час і збере сміття з підлоги.
Поганий буде йолозити туди-сюди по кімнаті без користі.
Як вибрати оптимальну модель, на які критерії звертати увагу і як не витратити гроші на дурниці.

Чим відрізняються типи прибирання

Головний критерій вибору пилососа – це типи прибирань, які він підтримує.
Сухе. Робот працює як звичайний пилосос: збирає пил і сміття, але підлогу не протирає. Чудово підходить для щоденного прибирання, вдома стає чистіше. Такий пилосос не відмиє бруд, наприклад сліди пролитої кави.
Вологе прибирання. Це прибирання за допомогою насадки з мікрофібри, яка вбирає рідини. У таких пилососів немає контейнера для збору сміття. Залежно від моделі пристрій може або просто протирати поверхню зволоженою тканиною, або розбризкувати воду, мити підлогу і збирати брудну воду.
Комбінований тип. Це можливість самостійно обирати, сухе чи вологе прибирання використовувати. Такі пилососи дорожчі.
robot_pylosos_0

Якого об’єму вибрати пилозбірник

У “сухих” пилососах ставлять циклонний пилозбірник – пластиковий контейнер, куди потрапляє все сміття. Коли пилозбірник заповниться, його потрібно витягнути, витрусити пил у відро для сміття, а потім помити контейнер. У “вологих” пилососах є додатковий фільтр і контейнер для води.

Виробники роблять пилососи з різними об’ємами пилозбірника – від 0,2 до 1 л, у середньому 0,6 л. На практиці обсяг не особливо важливий: виробник рекомендує чистити пилозбірник якомога частіше, бажано – після кожного прибирання. А на один раз вистачить навіть невеликого обсягу.
robot_pylosos_1

Розмір і форма

Усі роботи-пилососи схожі на круглу або квадратну шайбу, яка пересувається по підлозі. Для простого користувача габарити робота не так важливі, якщо тільки йому не потрібно буде забиратися у важкодоступні місця.

Набагато важливіше звертати увагу на висоту пристрою – занадто високий пилосос не проїде під низьким ліжком або журнальним столиком. Оптимальна висота пилососа для дому – 9 сантиметрів.
robot_pylosos_new1

Які бувають фільтри

Фільтр – змінна деталь у пилососі. Фільтри бувають двох видів – одноразові паперові та багаторазові синтетичні. Другі можна мити – як правило, це доводиться робити після кожного прибирання. Одноразові в міру забруднення змінюють на нові.

Можна купити пилосос із фільтрами тонкого очищення – наприклад, із популярним HEPA-фільтром. Він працює як сито: пил осідає на волокнах фільтра, а очищене повітря виходить назад у кімнату. Але є проблема: якщо використовувати пилосос із брудним фільтром, то застарілий пил і частинки плісняви потраплятимуть у повітря під час прибирання.

Якщо придбати пилосос без додаткових фільтрів і щіток, то обслуговувати його легко: достатньо після прибирання помити контейнер-пилозбірник.

Які бувають щітки

Щітка – теж розхідник, але змінюється вона рідше за фільтри. У всіх пилососів є бічні щітки, які замітають бруд і пил на шляху. У контейнер сміття потрапляє за допомогою турбощітки, яка розташована в основі робота. У деяких моделях такої щітки немає – тоді пилосос просто всмоктує пил.

Турбощітка допомагає зібрати бруд, який не засмоктує пилосос. Вона корисна, якщо у вас домашні тварини або ви живете в запиленому районі. Щітку доведеться чистити після кожного прибирання, інакше станеться зворотний ефект: пилосос розмазуватиме підлогою бруд, що скупчився на волокнах.

У робота-пилососа з функцією вологого прибирання додатково доведеться мити ганчірку, яка протирає підлогу. Краще – після кожного прибирання, а перед прибиранням її варто змочити, щоб пристрій відразу ж починав мити підлогу.
robot_pylosos_3

Чи потрібна роботу-пилососу функція самоочищення

Самоочищенням виробники називають процес автоматичного викидання сміття з пилозбірника у відсік всередині док-станції. Такі моделі простіші у використанні, але дорожчі.

Обслуговувати робот-пилосос із самоочищенням все одно доведеться – щітки забиваються волоссям, а пилозбірник може автоматично спорожнятися не до кінця. Поки що функція не дуже добре “обкатана” виробниками, тому пилососи тільки заради неї купувати не варто.
robot_pylosos_new2

Яку потужність всмоктування вибрати

Роботи-пилососи поки що не можуть зрівнятися зі звичайними пилососами за потужністю та ефективністю: “розумні” пристрої підходять для щоденного підтримання чистоти, але не для повноцінного прибирання.
Ефективність можна визначити за показником потужності всмоктування – як правило, у роботів це 20-40 Вт, а у звичайних пилососів – 100-600 Вт.
Проблема в тому, що виробники не вказують цю характеристику: її немає у фільтрах інтернет-магазинів, а в багатьох моделей вона відсутня навіть в інструкціях і специфікаціях. Тому, якщо ви хочете дуже потужний пилосос, який збиратиме максимум пилу і бруду, шукайте моделі із зазначеною потужністю. У середньому всі роботи працюють з більш-менш однаковою ефективністю.

Не плутайте потужність всмоктування зі споживаною потужністю – кількістю енергії, яка потрібна пилососу для роботи. Продавці в магазинах часто видають другу за першу. Це різні показники: споживана потужність не пов’язана з ефективністю очищення.

Ємність акумулятора і час автономної роботи

Ємність акумулятора вимірюється в мА-год, але цей параметр марний, якщо хочеться зрозуміти, на скільки часу роботи вистачить робота-пилососа. Річ у тім, що всі моделі працюють з різною потужністю і по-різному витрачають заряд. Тому виходити варто тільки з параметрів часу роботи, зазначених у характеристиках.
Велика частина роботів працює 60-70 хвилин – цього вистачить на прибирання студії або однушки. Для двокімнатних і трикімнатних краще підбирати моделі з часом автономної роботи не менше ніж півтори години.
Врахуйте, що з часом будь-яка батарея деградує і втрачає ємність – це означає, що пилосос поступово працюватиме від одного заряду дедалі менше і менше.
robot_pylosos_new3
Скільки часу потрібно пилососу, щоб прибрати квартиру
За хвилину роботи робот-пилосос у середньому може очистити 0,7-0,8 м². Якщо заряд акумулятора закінчиться, а площа прибирання – ні, робот поїде на зарядку і відновить роботу через кілька годин. Деякі моделі зупиняються там, де розрядилися, – їх потрібно нести до зарядки вручну.
Зазвичай такі довгі перерви в прибиранні дратують, особливо якщо пилосос розрядився на середині кімнати. Тому краще розраховувати ємність акумулятора так, щоб одного циклу вистачило на всю квартиру або хоча б точно на кілька кімнат.
У розрахунку часу роботи потрібно враховувати не загальну площу квартири, а ту, яку чиститиме пилосос: не кожен пристрій зможе заїхати під шафу або кухонний гарнітур. Найпростіше прикинути грубо в більший бік.
robot_pylosos_4

Датчики та навігація

Об’їжджати перешкоди роботам-пилососам допомагають кілька видів датчиків. Найпростіші та найпопулярніші – інфрачервоні датчики, які вміють визначати стіни та знаходити базу для підзарядки.
Ще є ультразвукові та оптичні сенсори – вони пускають звукові та світлові хвилі, а потім рахують час до їхнього повернення. І так визначають стіни, ніжки стільців, дверні отвори і знаходять межу між підлогою і килимом.
Удосконалені моделі вміють будувати карту приміщення: робот за допомогою сканерів зчитує простір, обробляє і запам’ятовує його, а потім прокладає оптимальний маршрут. Можна самостійно встановлювати тип руху пилососа: по спіралі, зигзагом або по діагоналі.
robot_pelosos_2
Необов’язково обирати найнавороченіший пилосос із кількома видами датчиків: простий пристрій з інфрачервоними сканерами чудово впорається з прибиранням. Але, якщо взяти пилосос із побудовою карти приміщення, час на прибирання скоротиться: пилосос знатиме, куди йому їхати, і не виходитиме на прибирання щоразу, як у перший.
Тільки прибирайте з підлоги все, що пилосос може намотати і зупинитися. Якщо підняти деякі моделі під час прибирання – наприклад, Сяомі, – то карта “обнулиться” і робот почне шлях з початку.

Чим відрізняються типи управління пилососом

Звичайними моделями керують за допомогою кнопок на корпусі пристрою і пульта дистанційного керування. Дорожчі моделі підключаються до вайфаю, для управління потрібно завантажити додаток. У таких пристроях можна відстежувати рівень заряду і запускати дистанційно – наприклад, сидячи на роботі. Для “розумного” пилососа доведеться завантажувати додаток на смартфон, реєструватися в ньому і розбиратися з його функціями – це зручно не всім.
Перевірте, щоб у пилососі був таймер: з ним можна налаштувати автоматичний старт прибирання. Якщо буде функція програмування за днями тижня, зможете побудувати розклад запусків: наприклад, прибирати щодня вранці, крім суботи та неділі.

Коротко: як вибрати робот-пилосос

1. Прийняти, що робот-пилосос не замінить звичайний і прибирати самостійно все-таки доведеться.
2. Якщо не турбує часте обслуговування, шукайте пилососи з фільтрами тонкого очищення. Якщо готові заплатити більше, беріть пилосос із вологим прибиранням.
3. Дивіться на акумулятор: розділіть площу прибирання на 0,7 – стільки часу знадобиться пилососу для прибирання квартири. Або простіше: для однокімнатної квартири вистачить акумулятора на 60 хвилин. Для великої квартири – 120-180 хвилин.
4 Шукайте пилосос із зазначеною потужністю всмоктування – потрібно хоча б 30-40 Вт. Якщо взяти 20 Вт, залишатиметься багато сміття.
5. Щоб витрачати на прибирання менше часу, вибирайте пилососи з оптичними та ультразвуковими датчиками: вони рідше стикаються з перешкодами.